Tonsillektomia

Tonsillektomia - usunięcie migdałków podniebiennych

Usuniecie migdalkow podniebiennych
source: https://www.kidshealth.org.nz/tonsillectomy-adenotonsillectomy

Migdałki są częścią układu odpornościowego. Prawidłowo funkcjonujące migdałki pomagają chronić organizm przed wirusami i bakteriami

 

Sytuacja odwraca się w przypadku nadmiernego przerostu lub przewlekłego zapalenia, wtedy migdałki zamiast chronić, stają się przyczyną kłopotów ze zdrowiem

 

Tonsillektomia to zabieg polegający na usunięciu obu migdałków podniebiennych znajdujących się w cieśni gardła. Celem leczenia jest wyeliminowanie nawracających angin oraz utajonego ogniska zakażenia rozsiewającego bakterie na cały organizm. Zabieg przeprowadza się także w przypadku przerostu migdałków powodujących chrapanie lub bezdechy podczas snu. Wtedy usunięcie migdałków poprawia drożność górnych dróg oddechowych. Zabieg możemy wykonać zarówno w znieczuleniu ogólnym jak i miejscowym.

Migdałki kwalifikujemy do usunięcia tylko, gdy tkanka chłonna jest zniszczona. W takim wypadku nie stanowi ona już efektywnej bariery ochronnej. Wtedy migdałki są wręcz źródłem rozsiewania zakażenia. W efekcie zabieg przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania infekcji.

Czy usunięcie migdałków eliminuje problem infekcji gardła i dróg oddechowych?

Trzeba rozróżnić anginy (zapalenie migdałków podniebiennych) i zapalenia gardła (błony śluzowej). Ropne anginy już nigdy nie wystąpią. Natomiast podatność na infekcje wirusowe i zapalenie gardła nie ulegnie zmianie, mogą się pojawiać z częstością podobną jak przed zabiegiem.

W jakim wieku usunąć migdałki?

Migdałki można bezpiecznie usunąć w każdym wieku. Szczególną uwagę należy poświęcić pacjentom poniżej 4 i powyżej 60 roku życia, gdzie wskazania powinny być bardzo starannie rozważone. Zabieg można wykonać o każdej porze roku, planowo, bardzo rzadko należy go wykonać „natychmiast”.

Najczęstsze powikłania usunięcia migdałków - Laryngolog Elbląg

Do częstych, lecz przemijających i niegroźnych powikłań zabiegu należą:

  • obrzęki
  • ból gardła, ból uszu
  • krwawienie z gardła – wczesne i późne, podobnie jak w przypadku usunięcia migdałka gardłowego
  • zmiana barwy głosu
  • ból i powiększenie węzłów chłonnych na szyi w pierwszych dniach po zabiegu
  • zaburzenia smaku i czucia w gardle