Adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego

Usunięcie trzeciego migdałka – na czym polega?

Adenotomia to operacja, którą przeprowadzamy głównie u dzieci. Polega ona na usunięciu przerośniętej tkanki chłonnej z części nosowej gardła, a jej celem jest poprawienie drożności nosa, odblokowanie trąbek słuchowych (zwłaszcza w wysiękowym zapaleniu ucha środkowego powodującym niedosłuch) i zmniejszenie podatności na zapalenia górnych dróg oddechowych. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu ogólnym.

Adenotomia – wskazania

Najważniejszym wskazaniem do adenotomii jest przerost migdałka z towarzyszącym bezdechem sennym. Pozostałe powody przeprowadzenia operacji to zaburzenia połykania, zaburzenia drożności nosa i nosowanie zamknięte, wady zgryzu, nawracające zapalenie ucha oraz nawracające zapalenie zatok przynosowych.

Adenotomia – przeciwwskazania

Operacji unikamy w przypadku aktywnej ostrej infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku przebycia takowej należy odczekać trzy tygodnie, ze względu na większe ryzyko krwawień. Innymi przeciwwskazaniami są stany związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz dysfunkcje podniebienia takie jak choroby neurologiczne lub rozszczep.

Adenotomia – najczęstsze powikłania

Najczęstszym powikłaniem usunięcia migdałka gardłowego, podobnie jak w przypadku migdałków podniebiennych, jest krwawienie z nosa i gardła. Krwawienie możemy podzielić na wczesne, mające miejsce w pierwszej dobie po zabiegu lub późne pojawiające się w ciągu tygodnia. Inne bardzo częste powikłania to przejściowa niedrożność nosa, zapalenie ucha środkowego i górnych dróg oddechowych czy też przejściowa zmiana barwy głosu.

Podejrzewasz u swojego dziecka problemy z migdałkiem gardłowym?

Jeszcze nie wiesz kim jestem?