Tonsillektomia to zabieg polegający na usunięciu obu migdałków podniebiennych znajdujących się w cieśni gardła. Celem leczenia jest wyeliminowanie nawracających angin oraz utajonego ogniska zakażenia rozsiewającego bakterie na cały organizm. Zabieg przeprowadza się
także w przypadku przerostu migdałków powodujących chrapanie lub bezdechy podczas snu. Wtedy to usunięcie migdałków poprawia drożność górnych dróg oddechowych. Zabieg możemy wykonać zarówno w znieczuleniu ogólnym jak i miejscowym.
Migdałki kwalifikujemy do usunięcia tylko, gdy tkanka chłonna jest zniszczona. W takim wypadku nie stanowi ona już efektywnej bariery ochronnej. Wtedy migdałki są wręcz źródłem rozsiewania zakażenia. W efekcie zabieg przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania infekcji.
Trzeba rozróżnić anginy (zapalenie migdałków) i zapalenia gardła (błony śluzowej). Ropne anginy już nigdy nie wystąpią. Natomiast podatność na infekcje wirusowe i zapalenie gardła nie ulegnie zmianie, mogą się pojawiać z częstością podobną jak przed zabiegiem.
Migdałki można bezpiecznie usunąć w każdym wieku. Szczególną uwagę należy poświęcić pacjentom poniżej 4 i powyżej 60 roku życia, gdzie wskazania powinny być bardzo starannie rozważone. Zabieg można wykonać o każdej porze roku, planowo, bardzo rzadko należy go wykonać „natychmiast”.
Do częstych, lecz przemijających i niegroźnych powikłań zabiegu należą
© 2024 Laryngolog Elbląg - Mirosław Denisiuk. Built using WordPress and the Mesmerize Theme