Usunięcie migdałków podniebiennych

Tonsillektomia – na czym polega usunięcie migdałków?

 

Tonsillektomia to zabieg polegający na usunięciu obu migdałków podniebiennych znajdujących się w cieśni gardła. Celem leczenia jest wyeliminowanie nawracających angin oraz utajonego ogniska zakażenia rozsiewającego bakterie na cały organizm. Zabieg przeprowadza się
także w przypadku przerostu migdałków powodujących chrapanie lub bezdechy podczas snu. Wtedy to usunięcie migdałków poprawia drożność górnych dróg oddechowych. Zabieg możemy wykonać zarówno w znieczuleniu ogólnym jak i miejscowym.

Migdałki chronią organizm – czy ich usunięcie nie zmniejszy odporności?

Migdałki kwalifikujemy do usunięcia tylko, gdy tkanka chłonna jest zniszczona. W takim wypadku nie stanowi ona już efektywnej bariery ochronnej. Wtedy migdałki są wręcz źródłem rozsiewania zakażenia. W efekcie zabieg przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania infekcji.

Czy po zabiegu będę jeszcze miał infekcje gardła i dróg oddechowych?

Trzeba rozróżnić anginy (zapalenie migdałków) i zapalenia gardła (błony śluzowej). Ropne anginy już nigdy nie wystąpią. Natomiast podatność na infekcje wirusowe i zapalenie gardła nie ulegnie zmianie, mogą się pojawiać z częstością podobną jak przed zabiegiem.

W jakim wieku należy usunąć migdałki?

Migdałki można bezpiecznie usunąć w każdym wieku. Szczególną uwagę należy poświęcić pacjentom poniżej 4 i powyżej 60 roku życia, gdzie wskazania powinny być bardzo starannie rozważone. Zabieg można wykonać o każdej porze roku, planowo, bardzo rzadko należy go wykonać „natychmiast”.

Usunięcie migdałków – najczęstsze powikłania

Do częstych, lecz przemijających i niegroźnych powikłań zabiegu należą

  • obrzęki
  • ból gardła, ból uszu
  • krwawienie z gardła – wczesne i późne, podobnie jak w przypadku usunięcia migdałka gardłowego
  • zmiana barwy głosu
  • ból i powiększenie węzłów chłonnych na szyi w pierwszych dniach po zabiegu
  • zaburzenia smaku i czucia w gardle

Masz problem z migdałkami podniebiennymi lub cierpisz na inne dolegliwości laryngologiczne??

Jeszcze nie wiesz kim jestem?