Szumy uszne, a marihuana

Szumy uszne, a marihuana

laryngolog elblag

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne to częsta przyczyna konsultacji laryngologicznych. Są one objawem, który mocno pogarsza jakość życia, a ich pochodzenie najczęściej związane jest z zaburzeniami ucha wewnętrznego.

Szumy uszne, a używanie marihuany

W pewnej publikacji badacze przeprowadzili analizę statystyczną na danych pochodzących od 2705 dorosłych w wieku 20-69 lat pod kątem powiązania występowania szumów usznych z używaniem marihuany.

Pacjenci przeszli badania audiometryczne, a następnie wypełnili ankiety dotyczące ich słuchu, stosowania narkotyków i historii medycznej.

Po analizie okazało się, że przy używaniu marihuany przynajmniej raz w miesiącu przez rok dużo częściej występowały szumy uszne (po uwzględnieniu zmiennych takich jak wiek, płeć, historia narażenia na hałas, stany psychiki, palenie i choroby towarzyszące). Nie znaleziono jednak związku między częstością i ilością używania marihuany, a nasileniem objawów.

Wygląda zatem na to, że regularne używanie marihuany koreluje z rozpowszechnieniem szumów usznych – jest to jednak zależność złożona i podlegająca wielu czynnikom modulującym.

📖 Literatura:
1.Qian ZJ, Alyono JC. An association between marijuana use and tinnitus. Am J Otolaryngol. 2020;41(1):102314.

Jeśli zmagasz się z szumami usznymi lub masz inny laryngologiczny problem: