Skrzywienie przegrody nosowej

Skrzywienie przegrody nosowej

skrzywienie przegrody nosa
source: https://www.stlsinuscenter.com/

Skrzywienie przegrody nosowej to stan, w którym przegroda nosowa, cienka ściana składająca się z tkanki chrzęstnej i kości, jest przesunięta na jedną stronę.

 

Może to powodować trudności w oddychaniu przez nos, a także prowadzić do częstszych infekcji zatok i innych problemów. Skrzywienie przegrody nosowej to bardzo częsty problem dotykający osoby w każdym wieku.

Jak leczy się skrzywienie przegrody nosowej?

Leczenie krzywej przegrody nosowej zwykle obejmuje operację (septoplastyka), której celem jest skorygowanie skrzywienia, przywrócenie prawidłowej drożności nosa i odpowiedniego przepływu powietrza w jamie nosa.

 

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wykonaniu nacięcia w skórze słupka nosa i wypreparowaniu chrząstki przegrody nosa. Skrzywiona przegroda jest następnie prostowana i ustawiana w linii środkowej. 

Jak sprawdzić czy przegroda nosowa jest krzywa?

Obecność skrzywienia przegrody nosowej można potwierdzić w badaniu laryngologicznym. Podstawowym, najtańszym i najprostszym wariantem badania, możliwym do wykonania w gabinecie, jest rynoskopia przednia lub badanie endoskopowe. 

 

W dokładniejszej diagnostyce i ocenie skrzywienia przegrody można wykorzystać tomografię komputerową (TK), nie jest ona jednak niezbędna. Zaletą badania TK jest dokładna ocena okolicznych struktur, w tym zatok przynosowych, w których można odnaleźć dodatkowe nieprawidłowości, często będące powikłaniem skrzywienia przegrody. Do wykonania badania TK niezbędne jest posiadanie skierowania od lekarza.

Czy krzywa przegroda nosowa utrudnia oddychanie?

Krzywa przegroda nosowa może utrudniać oddychanie, ponieważ zaburza przepływ powietrza przez nos. Problem mogą pogłębiać obrzęki, najczęściej pochodzenia alergicznego, które dodatkowo pogarszają drożność nosa. Stan taki utrudnia prawidłową wentylację zatok przynosowych, predysponując do występowania przewlekłych infekcji zatok, chrapania i bezdechów sennych. 

Czy krzywa przegroda nosowa jest dziedziczna?

Nauka nie udzieliła do tej pory jednoznacznej odpowiedzi, czy predyspozycja do krzywej przegrody nosowej jest dziedziczna. Chociaż niektóre przypadki mogą być dziedziczne, przyczyną krzywej przegrody nosowej są często czynniki takie jak uraz (często w wieku dziecięcym) lub wady wrodzone. W innych przypadkach stan może rozwijać się stopniowo w czasie, bez uchwytnej przyczyny.