Septoplastyka

Septoplastyka - prostowanie przegrody nosowej

septoplastyka elblag
source: https://www.drugs.com/health-guide/deviated-septum.html

Septoplastyka to operacja polegająca na, kolokwialnie mówiąc, wyprostowaniu krzywej przegrody nosa. Procedura ta umożliwia lepszy przepływ powietrza przez kanały nosowe i może znacznie poprawić jakość oddychania.

 

Septoplastyka jest zabiegiem wykonywanym zwykle w szpitalu, a czas hospitalizacji waha się w zależności od takich zmiennych jak wiek czy występowanie powikłań. Po zabiegu obrzęk w nosie może utrzymywać kilka dni, ale pełne gojenie tkanek trwa około trzy miesiące. 

Przegroda nosa to ważna struktura anatomiczna, która oddziela jamę nosową na dwie części. Składa się z części kostnej i części chrzęstnej, a jej długość u dorosłych to około 7 cm. Głównym zadaniem przegrody nosowej jest regulacja przepływu powietrza przez nos. Wpływa na procesy wentylacyjne jamy nosowej, filtrację i ocieplenie powietrza, a także pośrednio na percepcję zapachów.

Na czym polega skrzywienie przegrody nosa?

Skrzywienie przegrody nosa to stan, w którym przegroda nosowa jest pochylona, zgięta, przesunięta lub przerośnięta np. w postaci listwy na jedną ze stron. Jest to stosunkowo powszechne zjawisko i może być wynikiem urazu, wady wrodzonej lub naturalnego procesu starzenia się.

 

Skrzywienie przegrody nosa może powodować trudności z oddychaniem przez nos, uczucie zatkania i bóle głowy. U niektórych osób, szczególnie przy współistnieniu z alergią, mogą wystąpić lub nasilać się problemy z zatokami czy też chrapanie. 

Czy septoplastyka to poważna operacja?

Septoplastyka to zabieg wymagający znieczulenia ogólnego. Dla większości pacjentów jest bezpieczną i skuteczną interwencją rozwiązującą problem skrzywionej przegrody. Powikłania po septoplastyce występują stosunkowo rzadko. Możliwe ryzyka to krwawienia, infekcje, reakcja alergiczna na znieczulenie oraz inne, znacznie rzadsze powikłania. W

W jakim wieku można wykonać zabieg prostowania przegrody?

Z zasady zabieg wykonuje się u osób dorosłych i młodzieży, która osiągnęła już docelowy wzrost. U dzieci zabieg taki mógłby nie przynieść długotrwałych korzyści, ze względu na dalszy wzrost chrząstek i większe ryzyko ponownego skrzywienia.

Komu septoplastyka może pomóc?

Jeśli:

  • masz ciągłe problemy z zatokami, w tym nawracające i przewlekłe zapalenie zatok
  • cierpisz z powodu chrapania i bezdechów sennych
  • z powodu niedrożności masz problem z oddychaniem przez nos, co utrudnia codzienne czynności takie jak sen i aktywność fizyczną
  • nie odczuwasz zapachów
  • nasz inne problemy laryngologiczne

to być może kwalifikujesz się do zabiegu septoplastyki. Umów się na wizytę z laryngologiem, który w przeprowadzi szczegółowy wywiad i badanie, a następnie zadecyduje o kwalifikacji do zabiegu.

Jakie korzyści niesie za sobą zabieg septoplastyki?

Zabieg septoplastyki ma szereg korzyści, w tym:

  1. Poprawa oddychania przez nos – po skorygowaniu skrzywionej przegrody nosa przepływ powietrza przez nozdrza ulega poprawie, co przekłada się na lepsze oddychanie przez nos.
  2. Redukcja dolegliwości związanych z zatokami – skrzywiona przegroda nosa może wpływać na przepływ powietrza przez zatoki, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i infekcji. Poprawa przepływu powietrza po zabiegu septoplastyki może zredukować dolegliwości związane z zatokami.
  3. Poprawa jakości snu – lepsze oddychanie przez nos po zabiegu septoplastyki może poprawić jakość snu i redukować objawy związane z bezdechem sennym.
  4. Lepsza jakość życia – poprawa oddychania przez nos i redukcja dolegliwości związanych z zatokami oraz poprawa jakości snu po zabiegu septoplastyki może przyczynić się do lepszej jakości życia pacjenta.

Czy septoplastyka poprawia wizualnie kształt nosa?

Septoplastyka z założenia nie jest operacją poprawiającą kształt zewnętrzny nosa. Zwykle nie jest to zabieg wykonywany ze wskazań estetycznych, dominują wskazania medyczne związane z dyskomfortem i problemami w górnych drogach oddechowych.

 

Duże skrzywienie przegrody nosa może być widoczne z zewnątrz np. w postaci przesunięcia słupka nosa, który w konsekwencji przysłani nozdrze, jest to jednak dość rzadka sytuacja.

Jakie są możliwe powikłania po septoplastyce?

Septoplastyka, jak każdy inny zabieg chirurgiczny, niesie ze sobą ryzyko powikłań i komplikacji. Poniżej wymienione są niektóre z potencjalnych ryzyk związanych z tym zabiegiem:

  1. Infekcje
  2. Krwawienie – po zabiegu septoplastyki może wystąpić krwawienie, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje leki rozrzedzające krew – przed zabiegiem powinien je odstawić!
  3. Uszkodzenie innych struktur nosa – podczas zabiegu może dojść do uszkodzenia innych struktur anatomicznych w nosie, takich jak małżowiny nosowe lub kość sitowa.
  4. Zaburzenia czucia, drętwienia – mogą wystąpić w obrębie nosa i sąsiednich okolic twarzy
  5. Niepowodzenie zabiegu – w niektórych, rzadkich przypadkach, zabieg nie przynosi oczekiwanych efektów. Czasami po pewnym czasie może być konieczne powtórne wykonanie zabiegu.
  6. Ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym – u niektórych pacjentów może wystąpić reakcja alergiczna na zastosowane znieczulenie.

Wszelkie potencjalne ryzyka i powikłania powinny być dokładnie omówione z laryngologiem przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu septoplastyki.

Czy zabieg prostowania przegrody nosowej jest bolesny?

Plastyka przegrody nosowej jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, w związku z czym pacjent w trakcie nie jest świadomy, ani nie odczuwa bólu.

 

Ból może pojawić się po operacji i jest naturalnym następstwem ingerencji w unerwione tkanki, dlatego jeśli jest taka potrzeba można stosować środki przeciwbólowe. Można spodziewać lekkiego lub umiarkowanego dyskomfortu, który zwykle ustępuje w ciągu kilku dni lub tygodni.

Jakie są zalecenia po plastyce przegrody nosowej?

Początkowy czas gojenia w przypadku septoplastyki wynosi około tygodnia. Laryngolog powinien udzielić Ci szczegółowych informacji i zaleceń pooperacyjnych – pamiętaj, że ich przestrzeganie jest niezbędnym elementem do osiągnięcia sukcesu terapeutycznego!

 

Po zabiegu odpocznij w domu przez kilka dni. Przez pierwszy tydzień unikaj wydmuchiwania nosa i intensywnego kichania. Nos możesz oczyszczać solą morską. Do lekkich aktywności można wrócić po ok. tygodniu, jeśli czujesz się na siłach. Unikaj forsownej aktywności fizycznej przez miesiąc. Obejmuje to chodzenie na siłownię, pływanie i sporty kontaktowe.