Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa – przyczyny

Błona śluzowa nosa jest bogato unaczyniona, co powoduje, że krwawienie z nosa jest bardzo częstym zjawiskiem. W obrębie nosa występują duże sploty naczyniowe – splot Kiesselbacha i splot Woodruffa. Większość krwawień z nosa ma swoje źródło w przednim odcinku jamy nosa.


Pierwszą, rzadziej występującą grupą przyczyn krwawienia z nosa są przyczyny miejscowe takie jak urazy mechaniczne np.: uderzenie (nosa, zatok, okolicy oczodołów czy podstawy czaszki), urazy ciśnieniowe (nurkowanie, skoki spadochronowe), środki drażniące, toksyny, ciała obce, stan zapalny (zapalenie zatok), zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa (nadużywanie kropli obkurczających naczynia), ubytki przegrody nosa, choroby z gromadzeniem ziarniny (gruźlica, kiła) oraz guzy nosa, zatok i nosogardła.


Druga, częściej występująca grupa to przyczyny ogólne i należą do nich: nadciśnienie tętnicze, leki przeciwkrzepliwe, skazy krwotoczne, choroby zapalne górnych dróg oddechowych, niewydolność krążenia, niewydolność nerek, zaburzenia endokrynologiczne.

Co zrobić gdy pojawi się krwawienie z nosa?

Należy zachować spokój, usiąść, pochylić się do przodu zaciskając palcami skrzydełka nosa, a krew spływającą po gardle wypluwać. Pomocne mogą się okazać również zimne okłady umieszczone na karku lub grzbiecie nosa.

Krwawienie z nosa – leczenie

W przypadku małych krwawień możliwe jest wykorzystanie miejscowych zabiegów takich jak elektrokoagulacja, przyżeganie środkami chemicznymi, argonem czy też laserem. Niewielkie krwawienie z nosa można również tamować przez ostrzyknięcie okolicy miejsca krwawienia lub stosowanie gąbek.

Przy krwawieniu o większym nasileniu zalecane jest wykonanie tamponady nosa. Polega to na umieszczeniu specjalnego opatrunku wewnątrz jamy nosa. W zależności od typu tamponady może być konieczna hospitalizacja chorego i podanie dodatkowych leków przeciwbólowych lub antybiotyków.

W przypadku nieskuteczności tamponady należy rozważyć zamknięcie uszkodzonego naczynia będącego źródłem problemu.

Dolegają Ci nawracające krwawienia z nosa lub inne problemy laryngologiczne?

Jeszcze nie wiesz kim jestem?