Ciało obce w uchu – lekarz specjalista Elbląg

Ciało obce w uchu – lekarz specjalista Elbląg

cialo obce w uchu laryngolog elblag

Ciało obce w uchu – laryngolog Elbląg

Częstym zjawiskiem pośród dzieci jest wkładanie do uszu małych elementów, zabawek czy też jedzenia. Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej i kanału słuchowego zewnętrznego. Kanał słuchowy to część ucha będąca rurką, która prowadzi ze środowiska zewnętrznego do błony bębenkowej. Ciało obce w uchu oznacza ulokowanie w kanale słuchowym zewnętrznym przedmiotu, który nie jest integralną częścią organizmu.

ucho laryngolog elblag

Objawy ciała obcego w uchu

Obecność ciała obcego w uchu może przebiegać bezobjawowo, a u niektórych dzieci skutkować:

  • bólem w uchu
  • wyciekiem płynu z ucha lub obecnością krwi
  • pogorszeniem słuchu

Wystąpienie powyższych objawów jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą – laryngologiem.

Usuwanie ciała obcego z ucha – czas oczekiwania

Przede wszystkim nie należy próbować chwytać i wyciągać przedmiotu, który utknął w uchu dziecka, grozi to bowiem głębszym wepchnięciem do przewodu słuchowego.

Aby samodzielnie spróbować pomóc swojemu dziecku można poprosić je, aby przechyliło głowę na bok, kierując ucho z ciałem obcym w stronę ziemi. Gdy już zmieni pozycję głowy należy pociągnąć za małżowinę uszną, co może skutkować poluzowaniem przedmiotu i jego wypadnięciem. Nawet w wypadku pomyślności manewru, po incydencie aplikacji ciała obcego do ucha należy umówić się na wizytę lekarską w celu przeprowadzenia podstawowego badania laryngologicznego i oceny czy w jamach ciała nie pozostała żadna pozostałość oraz czy nie doszło do uszkodzeń tkanek.

Jeśli przedmiot nie wypadnie samoczynnie należy natychmiast udać się do lekarza. W zależności od przedmiotu i innych czynników lekarz może być w stanie usunąć przedmiot w swoim gabinecie. Jeśli nie, prawdopodobnie skieruje do szpitala lub do poradni laryngologicznej, gdzie pacjent zostanie zaopatrzony przez lekarza specjalistę laryngologa.

badanie ucha laryngolog elblag
badanie ucha laryngolog elblag

Wyjątek mogą stanowić baterie, które są wskazanie do natychmiastowej wizyty na pogotowiu, istnieje bowiem ryzyko uszkodzenia ucha ze względu na przepływ prądu elektrycznego.

Jak usuwa się ciało obce z ucha?

Najpierw lekarz za pomocą otoskopu zagląda do ucha i przeprowadza badanie. W zależności od specyfiki ciała obcego i jego lokalizacji wybiera sposób usunięcia go z ucha poprzez wypłukanie wodą lub użycie specjalnego narzędzia.

Dalsze leczenie po usunięciu ciała obcego z ucha

Po usunięciu ciała obcego z ucha może wymagać dalszego leczenia. Przedmiot w kanale słuchowym może zranić skórę i spowodować infekcję – zapalenie ucha zewnętrznego objawiające się bólem i wyciekiem z ucha. W takim wypadku lekarz pierwszego kontaktu, laryngolog lub laryngolog dziecięcy zleca odpowiednie leczenie, najczęściej w postaci kropel do ucha. Więcej szczegółów dotyczących postępowania w zapaleniu ucha zewnętrznego opisane zostało w odpowiednim artykule.

Laryngolog Elbląg – umów wizytę, krótki czas oczekiwania, krótkie kolejki, wolne terminy

laryngolog elblag prywatnie

Dodaj komentarz